Отвечаем на ваши вопросы!
Конкурс продолжается!

Харчаванне ў дзіцячым садзе

Дата: 17 августа 2016 в 11:32, Обновлено 26 сентября в 08:27

Аб арганізацыі харчавання дзяцей дашкольнага ўзросту

Харчаванне выхаванцаў у дзіцячым садзе арганізавана на аснове прыкладнага двухтыднёвага меню, распрацаванага з улікам патрабаванняў Санітарных норм і правілаў для адпаведных відаў устаноў дашкольнай адукацыі і ў залежнасці ад працягласці знаходжання выхаванцаў, з сезоннасцю лета-восень, зіма-вясна, з рекомендуемоыми аб'ёмамі (масамі) страў згодна Санітарных норм і правілаў, зацверджаных ва ўстаноўленым парадку зборнікаў рэцэптур страў для выхаванцаў ранняга і дашкольнага ўзросту, зборнікаў рэцэптур страў дыетычнага п Ітан і іншых тэхналагічных нарматыўных прававых актаў.

Пры складанні меню на кожны дзень у першую чаргу ўлічваецца тое, што яно павінна быць разнастайным за кошт шырокага асартыменту прадуктаў і розных прыёмаў кулінарнай апрацоўкі, павінны выконвацца рэкамендуемыя для дзяцей рознага ўзросту сутачныя і разавыя аб'ёмы ежы. Пры гэтым, пры складанні меню ўлічваецца тое, што адны прадукты павінны ўваходзіць у рацыён штодня, іншыя - 2-3 разы на тыдзень. У выпадках не пастаўкі тых ці іншых прадуктаў праводзіцца іх замена з улікам «Норм ўзаемазаменнасці прадуктаў»

Бацькі інфармуюцца аб дзённым рацыёне выхаванцаў.

З 15 лютага 2017 года памер платы за харчаванне ў дзіцячым садзе складае:

на дзіця ад 1 да 3 гадоў (ясельная група) - 1,87 руб. у дзень;

на дзіця ад 4 да 6 гадоў - 2,37 руб. у дзень;